CoLei 2008

From Countdown

Jump to: navigation, search

Next >

Name Place held Entrants Winner Final score Runner up Matches played Host Highest score
Colei1 Leicester 9 Mark Tournoff 11 Jeff Clayton

CoLei 2008 was the inaugural Countdown in Leicester unofficial Countdown tournament. It was held on Saturday, 30 August 2008 at the The Stoneycroft Hotel in Leicester. There were nine participants, all of whom had previously appeared on the programme, and the event was won by Series 52 champion Mark Tournoff. The line-up included a total of three series winners: Tournoff, Ben Wilson from Series 46, and Kirk Bevins who would go on to win Series 60 in 2009.

Contents

Format

The competition was held over six games. The tournament ran as follows:

  1. Participants play a 14-round qualifying game, from which seeds are drawn based on points scored.
  2. Players are split into three groups of three, to each play two games and watch a third.
  3. The groups are recast to form finals groups A, B and C.
  4. A further two games are played and a third game watched by the competitors.
  5. Final standings are calculated based on each player's overall number of games won and then points scored.

Final results

Rank Name Wins Score
1 Mark Tournoff (1/A) 4 239
2 Ben Wilson (7/B) 3 237
3 Kirk Bevins (2/A) 2 266
4 Dinos Sfyris (5/B) 2 214
5 Mike Brown (8/C) 2 193
6 Ross Allatt (6/A) 2 181
7 Richard Priest (3/C) 1 233
8 Karen Pearson (9/B) 1 218
9 Stewart Gordon (4/C) 1 180

Qualifier

Warm up rounds

Rnd Selection Player 1 Score Player 2 Others Max.
1 RUTYOIPAL  –  POLARITY*, POLYURIA*, TROUPIAL* 8
2 RSOMAETBD  –  BROADEST*, BROASTED*, BROMATES* 16
3 100 25 4 8 9 10 → 265  – 

Best: 265 = 25 × 9 + 10 × 4

26


Main rounds

Rnd Selection Player 1 Score Player 2 Others Max.
1 TAGLAVEOC  –  CLAVATE*, GELCOAT*, VOLTAGE* 7
2 LAMBOIRDE  –  BROMELIAD* 25
3 6 4 100 4 1 5 → 838  – 

Best: 838 = (100 + 5 − 1) × (4 + 4) + 6

35
4 BERYTUNAC  –  CYBERNAUT* 53
5 SCNKIMUET  –  MUCKIEST* 61
6 4 50 6 100 5 10 → 677  – 

Best: 676 = (100 + 5) × 6 + 50 − 4

68
7 ARTECHLAD  –  CATHEDRAL 78
8 KHIUAVXTU  –  HAIKU*, HUTIA* 83
9 DEURTOGRS  –  DRUGSTORE* 101
10 7 7 9 3 4 8 → 665  – 

Best: 665 = (9 × 7 + 8 × 4) × 7

111
11 LRKCAEEMF  –  MACKEREL* 119
12 RSTOIDEWU  –  OUTRIDES*, OUTSIDER*, ROWDIEST*, WORDIEST*, WIDEOUTS* 127
13 6 50 25 2 75 3 → 951  – 

Best: 951 = 50 × (25 − 6) + 3 − 2

137
14 GRRIMIRON  –  MIRRORING 147


Seeds

Rank Name Wins Score
1 Mark Tournoff 123
2 Kirk Bevins 113
3 Richard Priest 103
4 Stewart Gordon 99
5 Dinos Sfyris 99
6 Ross Allatt 98
7 Ben Wilson 96
8 Mike Brown 85
9 Karen Pearson 79
Stewart found three eight letter words versus Dinos' two.

Groupings

Group A
Mark Tournoff (1), Stewart Gordon (4) and Ben Wilson (7)
Group B
Kirk Bevins (2), Dinos Sfyris (5) and Mike Brown (8)
Group C
Richard Priest (3), Ross Allatt (6) and Karen Pearson (9)

Preliminary stage

Game 1

Rounds

Rnd Selection Player 1 Score Player 2 Others Max.
1 RENRIARLQ  –  LARNIE*, LINEAR*, NAILER*, RAILER* 6
2 TTCAOONEA  –  ACTANT*, ANATTO*, CATENA*, COTTON*, NOTATE*, OCTANE*, OCTANT* 12
3 GROALSIRE  –  GIRASOLE*, SERAGLIO* 20
4 3 10 75 25 4 50 → 258  – 

Best: 258 = (75 + 25 − 10 − 4) × 3

30
5 SSMSPEEUC  –  CESSES*, CUSSES*, MESSES*, MUSSES*, PUSSES*, SPUMES* 36
6 SMTIUIGSU  –  GUSTS*, MISTS*, SMUTS*, STUMS*, SITUS*, SUITS* 41
7 CDSAAUPNE  –  SAUCEPAN* 49
8 10 4 4 7 7 1 → 499  – 

Best: 499 = 10 × 7 × 7 + 4 + 4 + 1

59
9 HILLYPEAT  –  PHILATELY 69


Scores

  • Mark Tournoff 60 – 28 Ben Wilson
  • Kirk Bevins 65 – 34 Mike Brown
  • Ross Allatt 47 – 40 Richard Priest

Game 2

Rounds

Rnd Selection Player 1 Score Player 2 Others Max.
1 SNLALIUDO  –  ALLUSION* 8
2 RNOOTNOOU  –  NOONOO*, UNROOT* 14
3 MTHEUEVGA  –  GAMETE*, METAGE* 20
4 10 7 5 2 3 10 → 283  – 

Best: 283 = (10 + 10) × 7 × 2 + 3

30
5 NIANDECNV  –  NANNIED* 37
6 SULRETATE  –  LUSTRATE*, ALERTEST* 45
7 TCNUIODTA  –  AUCTION*, CAUTION*, CONDUIT*, NOCTUID* 52
8 8 10 75 25 100 50 → 658  – 

Best: 658 = 75 × 10 − 100 + 8

62
9 FORGEDHAT  –  GODFATHER 72
TB COINTAINT  –  NICTATION 72
TB FLEETCRED  –  REFLECTED 72


Scores

  • Stewart Gordon 21 – 64 Mark Tournoff
  • Dinos Sfyris 47 – 57 Mike Brown
  • Ross Allatt 54 – 31 Karen Pearson

Game 3

Rounds

Rnd Selection Player 1 Score Player 2 Others Max.
1 QELVEEITP  –  PELITE* 6
2 RDEOTLORS  –  LOOTERS*, RETOOLS*, ROOTLES*, TOOLERS*, OLDSTER*, RODLETS*, ROOSTED*, ROOSTER*, ROOTERS*, TOREROS*, ROOTLED*, STOOLED* 13
3 NDRSIEERS  –  DERRISES*, DRESSIER*, DIRENESS* 21
4 6 2 75 100 50 25 → 606  – 

Best: 606 = ((75 − 25) ÷ 50 + 100) × 6

31
5 TSLOOETAR  –  ROOTLETS* 39
6 TSSLOEILH  –  EOLITHS*, HOLIEST*, HOSTILE*, LITHOES*, HOLLIES*, HOSTELS*, ISOHELS*, TEHSILS*, HOSTIES* 46
7 BERELDIMO  –  EMBROILED* 64
8 1 4 7 75 8 25 → 129  – 

Best: 129 = 25 × 8 − 75 + 4

74
9 LARFASING  –  FRANGLAIS 84
TB STARTLANE  –  TRANSLATE 84
TB LATCHRLAW  –  WALLCHART 84


Scores

  • Stewart Gordon 71 – 74 Ben Wilson
  • Dinos Sfyris 82 – 72 Kirk Bevins
  • Richard Priest 71 – 81 Karen Pearson

End of preliminary stage totals

Rank Name Wins Score
1 Mark Tournoff (1) 2 124
2 Ross Allatt (6) 2 101
3 Kirk Bevins (2) 1 137
4 Dinos Sfyris (5) 1 129
5 Karen Pearson (9) 1 112
6 Ben Wilson (7) 1 102
7 Mike Brown 1 91
8 Richard Priest 0 111
9 Stewart Gordon 0 92

Final stage groupings

Group A
Mark Tournoff (1), Ross Allatt (6) and Kirk Bevins (2)
Group B
Dinos Sfyris (5), Karen Pearson (9) and Ben Wilson (7)
Group C
Mike Brown (8), Richard Priest (3) and Stewart Gordon (4)

Final stage

Game 4

Rounds

Rnd Selection Player 1 Score Player 2 Others Max.
1 HHRVUEIRL  –  HURLER* 6
2 SZMOABINE  –  AMBONES*, BEMOANS*, ZOMBIES* 13
3 LPETNNIEA  –  PETALINE* 21
4 5 10 75 50 25 100 → 584  – 

Best: 584 = 50 × 10 + 100 ÷ 25 + 75 + 5

31
5 LINOLIDSI  –  SOLIDI* 37
6 SVWEIURGI  –  GIVERS*, GUISER*, GUIVER* 43
7 TTMIEELIP  –  LIMEPIT*, TEMPLET* 50
8 10 10 75 25 1 4 → 799  – 

Best: 799 = (75 + 4) × 10 + 10 − 1

60
9 MULTICANE  –  CULMINATE 70


Scores

Group A
Ross Allatt 35 – 65 Kirk Bevins
Group B
Dinos Sfyris 45 – 40 Karen Pearson
Group C
Stewart Gordon 44 – 30 Mike Brown

Game 5

Rounds

Rnd Selection Player 1 Score Player 2 Others Max.
1 RCVEIESTS  –  SERVICES*, SIEVERTS*, VESTRIES*, VERTICES* 8
2 UANMIVNET  –  UNMEANT* 15
3 MPSEIIRSU  –  PISMIRES*, PRIMUSES* 23
4 1 7 75 2 4 9 → 422  – 

Best: 422 = (75 + 9) × (4 − 1) + 2

33
5 VGVSEAISF  –  SAVVIES*, VISAGES* 40
6 MBEENULNA  –  ALBUMEN*, NEBULAE* 47
7 NUMIDAGRU  –  UNGUARD*, URANIUM* 54
8 25 2 7 3 75 50 → 792  – 

Best: 792 = (75 + 50 + 7) × 3 × 2

64
9 BLACKLICE  –  CLICKABLE 74


Scores

Group A
Ross Allatt 45 – 50 Mark Tournoff
Group B
Dinos Sfyris 40 – 61 Ben Wilson
Group C
Stewart Gordon 44 – 52 Richard Priest

Game 6

Rounds

Rnd Selection Player 1 Score Player 2 Others Max.
1 PVBEUERTT  –  BURETTE* 7
2 UNDEMLACI  –  CALUMNIED*, UNCLAIMED* 25
3 QNFLEIEVN  –  ENLIVEN* 32
4 4 6 3 5 10 2 → 186  – 

Best: 186 = (10 × 6 + 2) × 3

42
5 ADEPOLDPS  –  APPOSED*, DAPPLED*, DAPPLES*, SLAPPED*, PADDLES*, PEDALOS*, SLOPPED* 49
6 EOIZMHFIP  –  HOMIE*, PIEZO* 54
7 GRTLAUIAE  –  LIGATURE* 62
8 2 6 100 4 3 25 → 391  – 

Best: 391 = 100 × 4 − 6 − 3

72
9 IMDEMISAX  –  MAXIMISED 82


Scores

Group A
Kirk Bevins 64 – 65 Mark Tournoff
Group B
Ben Wilson 74 – 66 Karen Pearson
Group C
Richard Priest 70 – 72 Mike Brown
Personal tools